субота, 28 листопада 2015 р.

Урок: Жіноча доля в творах Т. Шевченка. Поема «Наймичка»

Мета: проаналізувати ідейно-тематичний зміст твору; показати жертовну любов жінки-матері; познайомити з народними звичаями, обрядами; розкрити образ знедоленої жінки; розвивати комунікативно-літературні компетентності учнів; розвивати в учнів спостережливість, уміння співпереживати, робити висновки; виховувати доброту, співчуття до знедолених, почуття відповідальності за своїх майбутніх дітей.
Цілі уроку.
Учні повинні знати:
а) зміст твору «Наймичка»;
б) визначення жанрів ліро-епічної, соціально-побутової поеми.
Учні повинні вміти:
а) аналізувати ідейно-художній зміст і образи поеми «Наймичка»;
б) знаходити роль ліричних відступів у поемі
Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок.
Обладнання: портрет Т. Шевченка, тексти твору, схема образів, підручники, мікрофон.
Перебіг уроку
І. Мотиваційний стан
З'ясування емоційного стану учнів, готовності їх до роботи.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.     «Незакінчене речення»: «Читаючи поему «Наймичка», я відчув.., я думав.., я зрозумів..».
2.     Слово вчителя.
Однією з центральних тем творчості Т.Г.Шевченка є трагічна доля жінки в кріпосницькому суспільстві. Пригадайте, у якому творі Шевченко змалював трагічний образ жінки-матері? (Поема «Катерина»)
3.     Робота в парах.
Нам знадобиться на сьогоднішньому уроці знання змісту цієї поеми, тому зараз попрацюємо в парах: перекажіть, один одному допомагаючи,стислий перебіг основних подій твору, а також з'ясуйте, у чому трагедія наймички Ганни, коротко схарактеризувавши цей образ.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Аналіз цілей уроку, доповнення їх власними.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
1.     Вступне слово вчителя
Тема жіночої долі в поета особлива, оповита ореолом святості і любові. Рано залишившись без матері, поет усе життя згадував її найтеплішими словами.
Образ матері розкрив Шевченко в поемі «Наймичка».
2.     Епіграф
«Це наче старша сестра «Катерини», яка гріх свій покутує не під льодом, а в тихій, святій самопожертві. Апофеоз материнської любові, один з найгарніших малюнків української жінки, твір, писаний у євангельському настрої, без злості, злоби, без усякого людського гріха. Архітвір…» (Богдан Лепкий)
3.     Робота з текстом.
Перегляньте ще раз поему. Поміркуйте.
·        Який шлях пройшла героїня до своєї смерті?
·        Чи був у неї інший вихід з цієї ситуації?
4.     Виразне читання вчителем останньої сцени поеми (починаючи зі слів: «Вийшла з хати Катерина…» до кінця)
4.1.                    Проблемне запитання:
Які почуття викликав у вас епізод зізнання Ганни? (страждання й скорботи, бо Ганна так і не відчула синівської любові, про яку мріяла все життя; радості, бо Ганна все-таки відкрити свою таємницю й назвала себе цим святим, великим словом «мати»; співчуття й жалю, бо своєю самопожертвою заради сина Ганна спокутувала всі гріхи молодості.)
5.     Створення схеми системи образів поеми «Наймичка»
Образ Ганни – це центр Шевченкової поеми. Ганна – матір, для якої найбільше щастя й утіха в житті – це дитина, тому, створюючи схему системи образів, у центрі поставимо сина Ганни Марка.
(Робота в зошитах, змалювання схеми образів).
6.     Метод «Ток-шоу». Характеристика образу наймички Ганни.
І все ж центральний образ поеми – Ганна. На цьому наголошує й сам Шевченко, винісши в заголовок твору слово «наймичка». Життя Ганни – материнський подвиг.
А щоб дати оцінку поведінці, вчинкам, характеру героїні, проведемо невелике «Ток-шоу», на яке запросимо підготовлених психолога та літературознавця, яким будемо ставити запитання щодо образу Ганни. А завдання інших учнів, спираючись на відповіді експертів, скласти план характеристики образу героїні Шевченка.
Бесіда
·        Як ви гадаєте, яку рису в Ганні найважливішою вважав би сам Шевченко? Чому?
·        А хто винен у безталанні героїні? Хто вкрав її щастя й відібрав святе материнське право?
·        Які загальнолюдські якості властиві Ганні?
·        Що спільного й відмінного в образах Катерини й Ганни? Що нового з'явилося в жіночому образі, створеному Шевченком?
7.     Складання плану – характеристики Ганни.
Давайте зачитаємо план, який ви склали.
(Учні зачитують плани)
8.     Метод «Прес»
Поема на кожного з вас справила певне враження, яке зараз ви спробуєте висловити за допомогою методу «Прес» лише одним реченням, яке почнете зі слів: «Я вважаю, що…», а називатися ваше висловлювання буде «Мої враження після прочитання поеми Т.Шевченка «Наймичка» (3-4 учні читають свої мініатюри).
V. Рефлексія навчальної діяльності
Бесіда
-         Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
-         Що було найцікавішим? Найважливішим?
-         Які причини змушують жінок у наш час залишати своїх дітей?
-         Чи є запитання, які залишилися без відповіді?
VІ. Оцінювання учнів. Підсумок уроку
Заключне слово вчителя.
Великий Кобзар підніс над світом матір у всій її красі, праці й чарівності, а водночас показав, яка вона згорьована, знеславлена, потоптана. Поет створив незвичайний культ жінки. Шевченкова жінка-мати – це українська Мадонна, першим портретом якої є:
У нашім раї на землі
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
VІІ. Домашнє завдання
Прочитати твори: «Марія», «У нашім раї на землі…»; дати характеристику образу Ганни за планом.

За бажанням. Підготувати такі виступи: «Еволюція жіночого образу», «Тема матері й сина в творах Т.Шевченка».

Немає коментарів:

Дописати коментар